Onkyo® TX-NR5100 Black 7.2-Channel 8K AV Receiver
Model #:
TX-NR5100
At a Glance
Product Dimensions 6.31"h x 17.13"w x 12.94"d
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Enhanced Gaming
Immersive Sound from your TV Apps
Stream your favorite music
Voice Control
5.2.2-channel Dolby Atmos®
Dolby Atmos Height Virtualizer and DTS Virtual: X™ 3D sound virtualization technologies
Stream over 5 GHz/2.4 GHz dual-band Wi-Fi®
HDMI Sub Out for media transmission to a projector, gaming monitor, or TV
Send or receive audio via Bluetooth® wireless technology
Ready for 8K/4K entertainment*
Apple AirPlay 2
Music made easy with Chromecast built-in
Useful Documents
Specifications
General Specs
ColorBlack
Color/Finish NameBlack
Channels7
Speaker Connector TypeRCA
HDMI Inputs4
HDMI Outputs2
Usb Connection TypeA
Wifi CapableYes
Bluetooth CapableYes
Smart CompatibleYes
Airplay CapableYes
Battery SizeAAA
Blu Ray Player IncludedNo
Outdoor ApprovedNo
Width (in.)17.13
Depth (in.)12.94
Height (in.)6.31
Shipping Width (in.)20.69
Shipping Depth (in.)15.94
Shipping Height (in.)9.44
Product Weight (lbs.)18.5
Voltage120
Frequency60
Amplifier
THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise)0.08% (20 Hz–20 kHz, half power)
Input sensitivity and impedance200 mV rms/47 k-ohms (Line)
Rated RCA output level and impedance1 V rms/470 ohms (Subwoofer pre-out) 200 mV rms/2.2 k-ohms (Zone B line-out)
Frequency response10 Hz–100 kHz/+1 dB, -3 dB (Direct/Pure Audio)
Tone control±10 dB, 20 Hz (Bass) ±10 dB, 20 kHz (Treble)
Signal-to-noise ratio106 dB (Line, IHF-A)
Speaker impedance4–16 ohms
Tuner
FM87.5 MHz–107.9 MHz
AM530 kHz–1,710 kHz
FM/AM preset memory40 stations
General
Power supplyAC 120 V~, 60 Hz
Dimensions (W x H x D)17 1/8˝ x 6 5/16˝ x 12 15/16˝ (435 x 160 x 328 mm)
Weight18.5 lbs. (8.4 kg)
Carton
Dimensions (W x H x D)20 11/16˝ x 9 7/16˝ x 15 15/16˝ (525 x 240 x 405 mm)